onaja

onaja

čtvrtek 14. července 2016

Porodit doma není rozmar, ale trpělivé vědomé rozhodnutí I.

Porodit si sama své dítě v domácím prostředí je výprava na nejvyšší horu světa.

Při přípravě a na samotné výpravě na ženu čekají úkoly a zážitky, které je třeba prožít.

Podmínkou pro přistoupení k porodu mimo zdravotnické zařízení je dobré fyzické a duševní zdraví matky, bezproblémové těhotenství, donošenost plodu, poloha plodu záhlavím, jednočetné těhotenství a prostředí pro porod, kde se žena cítí bezpečně a doma. Jediné, co jsem nemohla ovlivnit, je počet plodů v děloze :)

  1. Zdraví a jeho udržování, péče o své tělesné zdraví
  2. Studium - knihy, semináře, besedy, výběr péče
  3. Právo a odpovědnost, svoboda
  4. Víra - pokora, přijetí smrtelnosti, nárok na zdravé dítě
  5. Vztahy v rodině, rodinné kontinuum
  6. Parametry vstupující do procesu přeměny

1. Zdraví a jeho udržování, péče o své tělesné zdraví

K lepší stravě mne přivedli dva lidé. Můj starší syn a kamarádka Lenka. Když jsem začala vařit i pro syna, zjistila jsem, že musím změnit hlavně svůj jídelníček. Zařadila jsem luštěniny, zeleninu a ovoce. Dnes jíme mnohem víc zeleniny syrové. Ubrala jsem a ubírám mouku, a cukru používám jen nezbytné množství. Sladím radši sirupy nebo vůbec nesladím. Čokoládu a bonbóny kupuji jen pro sebe a jen občas. Syn mlsá sušené ovoce, ořechy nebo doma upečené dezerty. Snídáme sesypané müsli s oříšky, semínky, sušeným ovocem a jogurtem nebo mlékem. Někdy si večer namočím pohanku do mléka, kterou ráno nechám přejít varem a máme pohankovou kaši s medem a oříšky.
Lenka mi doporučila knihu Zdravá střeva od Sonnenbergrových. Přidala jsem kvašené mléčné produkty, semínka a kombuchu. Téměř nejíme vepřové. Hojně jíme hovězí vývar a asi jednou měsíčně koupím kuře z farmy a upeču ho a z kostí a křídel vyvařím 3hodinový vývar se zeleninou. Minimálně smažím, maso doplňuji zeleninou. Vařím nejradši na páře.
Důležité pro naše stravování je hojnost vlákniny, méně cukru, snadné vyprazdňování a silná imunita díky dobře najezené střevní mikrobiotě. Syn bude v říjnu 2016 už rok bez rýmičky a já si nepamatuju, kdy jsem byla nemocná.
Doma nám roste studenej odchov. Místo přetopeného domova se radši oblíkneme a spíme v nevytopeném pokoji.
Pohyb na čerstvém vzduchu bych ještě chtěla přidat. Nechodíme do herniček - i tak se snažíme vyhýbat nakažlivým nemocem. Nekoupeme se přespříliš a nedrhneme naše těla mýdlem. A to se dostávám ke kosmetice.
Vyházela jsem zbytečnosti, které se vyrábí laboratorně a/nebo mají příliš mnoho složek, ze kterých jsou vyrobeny. Používáme na mytí mýdla z Mýdlárny Rubens, jednoduché šampony Alverde, pastu na zuby také od Alverde, jednodruhové oleje na mazání. Já arganový na pleť, kokosový na tělo. Veškeré ubrousky nebo toaletní papíry neparfemované, nebarvené. Nepoužívám žádné parfémy. Mám jeden, ale nepoužívám ho. Stejně striktní jsem v úklidu a používaných prostředcích. Jednoduché odbouratelné složky.
Nekouřím a v období, kdy nejsem těhotná, piju jen víno, výjimečně pivo. Kávu si dávám jen ve společnosti dospělého člověka, a proto (na mateřské) tak málo kávu piju :) Mou vášní je anglický černý čaj a bylinkové čaje.
V závěru těhotenství jsem přidala do stravy potraviny, které obsahují železo, i když množství mého hemoglobinu bylo fyziologické pro těhotnou ženu. Játra, ořechy, červenou řepu s polníčkem a mnou vyrobenou šťávu z mladých kopřiv.

2. Studium - knihy, semináře, besedy, výběr péče

Zde se prolíná moje vzdělání radiologického asistenta s vášní pro historii a nacházení původního umění žen. Tituly, které jsem četla, nebo je mám otevřené, naleznete v mojí Knihovně. Hovořila jsem a poslouchala mnoho žen a rodičů a vnímala jejich emoce, když vyprávěli o svých zážitcích s dětmi. Mluvili o svobodě, víře a kontinuu. O respektu k životu. O tom, že porod je jako dýchání, milování nebo kojení. Není to trhání osmičky, operace srdce nebo léčba nakažlivé nemoci. Odent říká, že porod je dokonalý akt a jediné, co můžeme udělat, je pokazit ho. Četla jsem o mýtech, které straší v porodnictví už skoro 70 let. Zúčastnili jsme se s manželem před narozením našeho prvního syna Předporodní přípravy s Ivanou Königsmarkovou a to bych řekla - s podporou od naší kamarádky Elišky - že byl základní tábor pro naši výpravu na vrchol!
Zásadní seminář pro mou přípravu k domácímu porodu bylo třídenní setkání porodních asistentek, dul a "zapálenejch Elišek" s porodní bábou z Kanárských ostrovů Marisou Alcalá. Marisa asistuje ženám u porodů přes 40 let. Zde jsem se dověděla mnohé o tom, co je být matkou, jak se vhodně chovat v těhotenství, jak pomáhat ženě při porodu a pečovat o matku a novorozence. Marisa doplnila mou lékárničku a zařadila mi do ní bylinky a bylinné oleje. Chcete jednu myšlenku od Marisy?
Myslela jsem na to, že se musím dítěti otevřít a pustit ho. Nedržet ho a pustit ho. Vždy, když přišla kontrakce a panovala, jen jsem křičela a dýchala. Když však začala opadávat, vynořila jsem se já a myslela na to, jak se otvírám a začala miminko slovně pobízet.
Rozhodně jsem chtěla asistovaný porod. K tomu jsem si vybrala velmi brzy po otěhotnění porodní asistentku. Chtěla jsem rodit se ženou, která má obor porodní asistence vystudovaný, má k nám dojezd hodinu a podobá se mi. Taky jsem chtěla, abych k ní cítila respekt. Tedy to musela být žena zkušená a matka. Takovou jsem našla.
Naše kamarádka Eliška musela být s námi u porodu taky. Jeden už neví, jestli ji víc vnímáme jako dulu nebo naši přítelkyni. Jeden ví :)
Na konci svého prvního těhotenství jsem změnila gynekologickou ambulanci a druhé těhotenství jsem tak navštěvovala doktorku Terezu Kosovou. Její klientský přístup a zkušenosti velmi oceňuji.

Nenárokovala jsem si zdravé miminko. Přála jsem si ho a věřila, že se mé přání splní. Věděla jsem, že neexistuje žádný přesný prenatální test, který by mne donutil jít na potrat. Chtěla jsem jen vědět, že těhotenství je fyziologické. Z toho důvodu jsem si doma měřila tlak, vážila se a dělala si penta-test moči. Navštěvovala jsem svou privátní porodní asistentku a gynekologickou ambulanci. Celé těhotenství mne nikdo vnitřně nevyšetřoval - vyjma mne a porodní asistentky v den porodu. Vedla jsem si deník den po dni. Pocity, fyzické změny a fotila si rostoucí bříško.

3. Právo a odpovědnost, svoboda

Podnikla jsem výpravu do svých svobod, odvah a oloupala jsem slupky ze svých jistot a strachů, až zbylo jádro. Proč tu jsme? Proč tu byli ti před námi? Co nás čeká? Co se může stát?
Jsme, protože jsme se narodili. Před námi tu byli, protože se narodili. Nevíme, co nás čeká a nikdy nebudeme krok před svým osudem. Stát se může všechno.
Přijměte to.

Na otázku, kdy jsme se rozhodli porodit naše druhé dítě doma, nelze odpovědět konkrétním datem. Já už před lety věděla, že nejsem osoba, která plní příkazy bez otázky "proč", a proto jsem se pídila už před deseti lety po porodním domě U Čápa v Praze. Nicméně, při prvním těhotenství jsem nebyla na své cestě tak daleko, abych považovala porod doma pro své tělo, hlavu, srdce a dítě za rozumný způsob rození dítěte. Nebyla jsem připravena. Moje výprava na nejvyšší horu světa byla sotva v polovině.
Na otázku, proč jsme se tak rozhodli, odpovídám takto. Protože já, rodička, které jediné se porod týká, jsem bezpečně a nerušeně dokázala porodit v ČR jen doma. Vybrala jsem si kompetentní osoby a dovolila nám, abychom se poznali natolik, že si budeme důvěřovat. Kdyby v ČR existoval porodní dům pro porody nízkorizikových rodiček, uvažovala bych o něm.
Na námitku, že jsem rozhodla za dítě, odpovídám, že to není logicky správná úvaha. Nikdo nám nepřikázal ho počít. Nikoho jsme nežádali o dovolení, že ho chceme mít a právě teď. Nikoho nezajímalo, jak, kdy, kde jsme ho počali a kolik nás u toho bylo :) Nikdo by matce nebránil potracení jejího dítěte do jeho 12. týdne v děloze a ani jí ho nenařídil. Nikdo se toho dítěte neptal, zda se chce narodit a právě nám. Nikdo Vám nezabrání, abyste své dítě vykrmovali bůčkem, dorty a limonádou. Nikdo Vám nebude bránit vjet na řeku, když mu nedáte na loďce záchrannou vestu. Nikdo Vám nezabraní odjet od domu, když dítě v autě nepřipoutáte. Nikdo Vám netípne cigáro, když před svým dítětem budete kouřit nebo domů přijdete opilí a ono Vás uvidí.

Za zdraví, tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj, za ochranu, výchovu a za péči o své dítě zodpovídáte vy rodiče. A to od prvního vteřiny jeho opuštění těla matky do jeho zletilosti nebo do odejmutí rodičovských práv soudem. Nikdo a nic mezi tím. Ani babička, paní na hlídání, pan doktor nebo prezident.
Do porodu, nalézající se v těle matky, je dítě pevnou součástí matky, která je svobodná a kompetentní pro rozhodování se o svém těle. Žena neztrácí otěhotněním žádná práva ke svému tělu!