onaja

onaja

sobota 6. září 2008

Moje knížky XV.

Moje láska k mému rodnému městu se odráží v mé knihovně. Na knížky o městě Ústí nad Labem mám jednu zvláštní polici.

Umění klamu — Mitnick Kevin, 2003
A další klam. Báječná kniha. Natolik báječná, že jsem si ji musela nechat. Dočetla jsem se někam do tří čtvrtin a hodně se z ní naučila.

Ústecká uličnice — Grisa Ivan, 1998
Tuhle jsem si před lety vyhlédla v info centru v Ústí. Popisuje vznik, lokaci a původ všech ulic v Ústí nad Labem. Lahůdka v mé knihovně.

Ústecký šoulet — Rohan Bedřich, 2001
Co máte nového o Ústí? Ano, já jsem ten podivín, který v knihkupectví Pod Věží kupuje knížky o Ústí. Tak loni měli tuhle knížku společně s knížkou o tramvajovém neštěstí.

Ústí nad Labem (1950) — Vopat F., 1950
Jednoho nepříliš pěkného odpoledne mne zavedli kroky do antikvariátu v Praze. Objevila jsem tam dvě knížky o Ústí. Tato starší mi připadala přenádherná, neuvěřitelná i lehce nepoužitelná. Obsahuje stříbrné fotografie horníků, továren, dělnic, krajiny. Rok vydání 1950. Umíte si to představit. Dala jsem za ní asi 300 korun. Je to moje nejstarší kniha.

Ústí nad Labem (1986) — Houžvička Václav, 1986
Tohle je druhá z nákupu v pražském antikvariátu. Je mladší, a proto zřejmě byla levnější. S oběma knížkami jsem strávila krásné jarní odpoledne v kavárně naproti bytu ve Vršovicích, kde jsem bydlela. Na malou chvíli jsem si chtěla připadat jako v Londýnské ulici v Ústí nad Labem, v mém městě. Na malou chvíli jsem si tak připadala.