onaja

onaja

neděle 7. září 2008

Guerrilla gardening

Kyblík, lopatku, pytlík hlíny, semínka a květináčky..

V časopisu Instinkt 36/VII jsem četla článek o guerrilla gardeningu. Guerrilla gardening (v českém překladu guerrillové zahradničení) je spontánní zazeleňování šedivých městských a cizích pozemků porosty, zeleninou, stromy nebo okrasnými květinami. Drsnějším způsobem průniku zeleně jsou semínkové bomby. Hlínu namočíte, zamícháte do ní několik různých semínek a z hlíny utvoříte kuličku, kterou necháte zaschnout. A pak s ní plác na střechu magistrátu, na balkon, za plot. Chachacha.


Tak jsem si vzpomněla na pána, který mnoho let má před domem položenou pramici dnem vzhůru, aby mu před domem nikdo nesměl parkovat. Jednou ročně ji natře. Stálo by to za to mu ji osázet kytkami :)

Na sídlišti, kde jsem vyrůstala, kdysi někdo v zatáčce vysázel pár kytek marihuany. Chodila jsem kolem políčka obdivně a přemýšlela, co je zákon. Kytky vykvetly a zmizely a už se tam nikdy neobjevily.

S partou mladých lidí jsem před pár lety vysázela stromky v oblasti Habrovice.. nebo tam někde. Jestlipak tam ještě rostou?
Já svůj stromek, vzduch pro mé plíce, mám.