onaja

onaja

neděle 29. června 2008

Moje knížky VI.

Co se dále skrývá v mé knihovně?

Interview s upírem — Riceová Anne, 1996
Je tomu už přibližně deset let, kdy se mi tahle knížka dostala do ruky. Koupila jsem si ji v Levných knihách. Četla jsem ji na schodech obchodní akademie, když jsem čekala na svého přítele.

Jak krtek ke kalhotkám přišel — Miler, Petiška, 1986
Ach, mé dětství. Kde začít? Naučila jsem se příběh v této dětské knížce nazpaměť díky maminčinému čtení. Pak jsem oslňovala návštěvy, když jsem předstírala, že příběh o Krtečkovi ve čtyřech letech čtu. Nedávno jsem se v někým přela, z čeho Krteček utkal plátno na kalhotky. Já věděla, že to byl len a ne konopí. Knížka je poničená, pomačkaná a má čestné místo v mé knihovně.

Jitterbug Parfume — Robbins Tom, 1984
Uvádět anglickou verzi před českou? Český překlad knížky Parfém bláznivého tance se mi dostal do ruky ihned po maturitě. O této knížce nám vyprávěla paní učitelka Ivancová a natolik to bylo poutavé vyprávění, že jsem si ji v knihovně vypůjčila. Jak se ke mne dostala tahle knížka z USA? Ano, letecky. Přišla mi k Vánocům od mého přítele Michala, který si ji nechal sehnat přes svou bývalou přítelkyni z Floridy. Knížka je krásná, paperbag. Nikdy úplně nerozumím textu. Co pro mne ten příběh znamená se dočtete, až se dostanu abecedně ke knížce. Čekejte na P.

Jsem žena, kterou hledáš / Jsem muž, kterého potřebuješ — Brtníková Marta, 1991
Myslím, že jsem ji dostala od Martiny. Martina už nemá příjmení, protože si ho nepamatuju. Naprosto náhodně mi ji dala při návštěvě. Knížka je to hrozně divná, nepochopila jsem moc, jaký je její účel. Jsou tam fiktivní příběhy asi šesti párů a jak se lety mění jejich láska. Taky se tam vyskytuje mnoho užitečných rad a pohledů na mateřství, vztahy, také drogy a sex. Ale jak jsem psala, knížka je to divná. Navíc je psaná z obou stran a setkává se uprostřed. Z jedné stany mužský pohled a z druhé ženské vidění.

Kafka, láska a odvaha — Hockaday Mary, 1999
Milovala jsem kafkova obdivovatele a tak jsem o Kafkovi četla. Bylo mi osmnáct a tuhle knížku jsem si vzala s sebou a četla ji, když můj přítel spal. Objevila jsem ji v levných knihách na Václavském náměstí a pořídila jsem si ji k dokončení té cesty.